http://archiwum.zycieczestochowy.pl/gfx/cam/cam1.jpg
http://archiwum.zycieczestochowy.pl/gfx/photos/banner_996/GJ_formaty_zycieczestochow_1000x70.png
19.09
Jak poprawić wygląd swojego uśmiechu?
http://archiwum.zycieczestochowy.pl/gfx/photos/offer_69784/dr-bancyzk.jpg

Moda na śnieżnobiały uśmiech staje się coraz bardziej rozpowszechniona. Jak zatem zadbać o swój uśmiech, aby efekt był zadowalający, a podejmowane działania bezpieczne dla zdrowia?


Przed podjęciem decyzji o wybielaniu zębów warto udać się do zaufanego lekarza stomatologa, który doradzi jaka metoda będzie dla nas najlepsza. Przedstawi również etapy, które powinny być zrealizowane przed wykonaniem zabiegu wybielania. 

 

Krok pierwszy - CODZIENNA PROFILAKTYKA

 

Piękne zęby to przede wszystkim zdrowe zęby. By efekty były zadowalające, a nasz uśmiech piękny i zdrowy należy pamiętać, że poza profesjonalnymi zabiegami w gabinecie stomatologicznym równie ważna jest profilaktyka i codzienna higiena jamy ustnej.

 

Krok drugi - HIGIENIZACJA, CZYLI PROFESJONALNE OCZYSZCZENIE ZĘBÓW Z KAMIENIA NAZĘBNEGO I OSADÓW

 

Dla utrzymania zdrowia jamy ustnej i efektów leczenia estetycznego niezbędne jest systematyczne wykonywanie zabiegu higienizacji. Zabieg ten powinien być wykonywany co 3-6-12 miesięcy w zależności od predyspozycji pacjenta.

Podczas takiego zabiegu wykonywane jest usunięcie kamienia nazębnego i osadów powstających na skutek niewłaściwej profilaktyki domowej, skłonności pacjenta, palenia tytoniu, picia kawy czy mocnej herbaty itp.

W trakcie higienizacji wykonywane jest również wybarwianie płytki nazębnej, które pozwala uwidocznić miejsca odkładania płytki nazębnej. Dzięki temu możemy dokładnie ją usunąć i pokazać pacjentowi miejsca na które powinien zwrócić szczególną uwagę podczas codziennego mycia zębów.

Zabieg zakończony zostaje aplikacją preparatu zawierającego fluor, który bierze aktywny udział w procesie remineralizacji szkliwa oraz zapobiega powstawaniu próchnicy.

 

Krok trzeci - WYLECZENIE ZĘBÓW

 

Przed wykonaniem zabiegu wybielania zębów konieczne jest wyleczenie zębów z próchnicy oraz wymiana wszystkich nieszczelnych wypełnień. W innym wypadku preparat wybielający może spowodować silny ból lub stan zapalny miazgi zębowej.

 

Finał - WYBIELANIE ZĘBÓW

 

Po oczyszczeniu zębów z kamienia i osadów oraz wyleczeniu ubytków próchnicowych możemy wykonać ostatni krok, czyli zabieg wybielania, który dopełni efekt wizualny. Pacjent może wybrać spośród dwóch metod - nakładkowej, którą realizuje stopniowo w domu, lub wykonać profesjonalny zabieg wybielania w gabinecie stomatologicznym. Wybielanie w nakładce może odbywać się w trybie dziennym (zakładamy nakładkę na około 2 godziny) lub nocnym. W celu uzyskania oczekiwanego efektu nakładkę stosujemy ok.2 tygodni, osiągając efekt podobny do jednokrotnego wybielania w gabinecie. Proces jest dłuższy, ale stosuje się wówczas preparat o niższym stężeniu, co ogranicza ryzyko pojawienia się nadwrażliwości. Profesjonalny zabieg wybielania lampą w gabinecie trwa z kolei około godziny.

 

Na pytania pacjentów związane z przebiegiem procedury i jej ewentualnymi konsekwencjami odpowiada Pani Doktor Anna Bańczyk, lekarz stomatolog Centrum Medycznego Alfamedica w Częstochowie.

 

Redakcja: Pani Doktor, czy zabieg wybielania jest bolesny?


Lek. stom. Anna Bańczyk: Nie, sam zabieg nie jest bolesny. Osoby zainteresowane szybkim efektem mogą zdecydować się na profesjonalny zabieg w gabinecie stomatologicznym. Ewentualna nadwrażliwość zębów powinna ustąpić w ciągu 12-24 godzin. Z koeli w przypadku metody nakładkowej pacjent może odczuwać jedynie niewielki dyskomfort związany z długotrwałym trzymaniem szyny wybielającej w ustach.

 

Redakcja: Która z tych metod jest najlepsza?

Lek.stom. Anna Bańczyk: To kwestia indywidualna. Pod uwagę bierzemy stan zdrowia jamy ustnej pacjenta, wrażliwość zębów na zmiany temperatury oraz czas, jaki pacjent może przeznaczyć na wykonanie zabiegu. Osobom z dużą nadwrażliwością zębów zaleca się metodę nakładkową. Po wcześniejszym wykonaniu wycisków u stomatologa, wykonywane są szyny, do których nakłada się warstwę żelu wybielającego. Natomiast pacjentom oczekującym efektu natychmiastowego proponujemy metodę wybielania lampą w gabinecie.

 

Redakcja: Jak powinienem przygotować się do zabiegu?

Lek.stom. Anna Bańczyk: Swoim pacjentom przed wybielaniem zalecam wykonanie profesjonalnej higienizacji i oczywiście wyleczenie wszystkich zębów z próchnicy.

 

Redakcja: Pani Doktor, a jakieś zalecenia pozabiegowe?

Lek.stom. Anna Bańczyk: Przez kilka dni po zabiegu należy wykluczyć pokarmy i napoje barwiące. Warto wystrzegać się picia kawy, czerwonego wina, jedzenia niektórych warzyw np. buraków. Najlepiej byłoby wówczas powstrzymać się, lub chociaż ograniczyć, palenie tytoniu.

Anna Bańczyk
facebook
pogoda